Електромиография (ЕМГ) е медицинско изследване, което има за своя цел откриването и диагностицирането на мускулни заболявания и заболявания на периферните нерви. Електромиографията е диагностична процедура, чрез която се прави оценка на мускулите и нервните клетки, които ги контролират. Тези нервни клетки излъчват електрически импулси, които карат мускулите да се съкращават и отпускат. Чрез ЕМГ тези импулси биват преведени под формата на стойности и графики, които помагат на лекаря да постави диагноза. Електромиографията се извършва с помощта на апарат, наречен електромиограф, чрез който се прави запис на електрическата активност на мускулните клетки, наречен електромиограма.
Приложение на Електромиография (ЕМГ)
Основното клинично приложение на електромиография (ЕМГ) е свързано с установяване причината за признаци и симптоми, които дават индикации за увреждане на мускулите и нервите. Методът показва, например, каква е целостта на нерва при съмнение за прекъсването му след травма, каква е скоростта на нервната проводимост –дали тя е нарушена или забавена.
При какви случаи има полза от провеждането на ЕМГ?
Основното клинично приложение на ЕМГ е да се открие какво предизвиква определени признаци и симптоми, които могат да дадат знак за увреждане на мускулите и нервните окончания.
Тези симптоми могат да включват:
-изтръпване
-сковаване
-мускулна слабост;
-мускулни болки, парене или спазми;
-парализа;
-затруднено изпълнение на ежедневни двигателни функции(ходене)
-неволеви мускулни потрепвания (или тикове);
-притъпена чувствителност
ЕМГ се използва при диагностициране на следните заболявания:
– дископатия
– възпалителни процеси (плексити, невралгии)
– заболявания на мускулната система и периферните нерви
– болест на Паркинсон
– мускулна атрофия
– диабетна полиневропатия
– синдром на Карпалния тунел
– тремор
– полиневропатия
– детски паралич
– миастения гравис
– прищипани нерви
Резултатите от (ЕМГ) могат да спомогнат да се определи основната причина за възникнали симптоми, като например:
1.мускулни заболявания — например мускулна дистрофия или полиомиозит;
2.заболявания, засягащи връзката между мускулите и нервите (нервно-мускулните синапси) — миастения гравис;
3.увреждания на нервите извън гръбначния мозък (периферните нерви) — синдром на карпалния тунел, периферни невропатии;
4.заболявания на нервите, които инервират мускулите (моторните неврони) — амиотрофична латерална склероза/болест на двигателния (моторния) неврон или полиомиелит;
5.заболявания, които засягат нервните коренчета (радикулопатии) — дискова херния;
Как протича изследването ЕМГ?
Продължителността на ЕМГ теста е между 30 и 90 минути в зависимост от състоянието, което се изследва и резултатите от него. Пациентът е в легнало или седнало положение
Логичен въпрос на много пациенти е: „ Болезнено ли е изследването?“
Всъщност изследването се състои от 2 части, като те могат да бъдат свързани с различно ниво на дискомфорт, като в повечето случаи се показва добра поносимост сред пациентите – без да се налагат обезболяващи средства. В повечето случаи специалистът ще извърши и двете части на изследването, като има и случай когато само едната е достатъчна. По време на изследването е възможно пациентът да има усещане за изтръпване, потрепване на мускулите или известен дискомфорт
ПЪРВАТА ЧАСТ представлява изследване на нервната проводимост- Нервите се стимулират в различни точки с помощта на електроди, които се поставят върху кожата на пациента. По този начин те изкуствено се възбуждат, а тяхната активност се измерва и записва.
ВТОРАТА ЧАСТ включва тестване на мускулите- Поставяне на малки игли в мускулите. Тези игли разполагат с микроскопични електроди, които долавят електрическите импулси, подавани от мускулите.
От получените данни при електромиографското и неврографското изследване се дава заключение, което потвърждава или отхвърля дадената диагноза с която е изпратен болния за изследване.
СВЪРЖЕТЕ СЕ С НАС ЗА ПРОФЕСИОНАЛНА КОНСУЛТАЦИЯ И ЛЕЧЕНИЕ.
тел. 052/608 313
моб. 0877 868 864
адрес: гр. Варна, ул. София № 5