ЗАПАЗЕТЕ ЧАС!

Какво е холестеролът, кой е „добрият“ и „лошият“ холестерол?

Какво е холестеролът, кой е „добрият“ и „лошият“ холестерол?

  • лечение на високия холестерол
  • pills

Научете повече за холестерола - кой е "добрият" и лошият холестерол, как се провежда леченението и какви последици може да има наличието на висок холестерол.

1. Какво е холестеролът?

Холестеролът е мастно вещество, което се среща естествено в организма и се произвежда от черния дроб. Холестеролът се съдържа и в храните, които консумираме. Сам по себе си холестеролът не е вреден – организмът се нъждае от него за нормалното функциониране. Холестеролът присъства във всяка клетка в тялото, включително мозъка, нервите, мускулите, кожата, черния дроб, червата и сърцето.

 

Какви са последиците от висок холестерол?

Проблемът с холестерола се състои в това, че твърде многото холестерол води до по-голям риск от сърдечносъдови заболявания, например инфаркт и инсулт. Когато е вповече холестеролът се натрупа в стените на артериите, които пренасят кръв към сърцето. Това натрупване, става бавно времето, резултатът от това е, че по-малко кръв и кислород достигат до органите. Това може да доведе до болки в гърдите и сърдечни пристъпи. По същия начин запушване на артериите може да доведе и до инсулт (мозъчен удар).

2. Кой холестерол е "добър" и кой - "лош"?

лечение на високия холестерол

HDL – холестеролът  (HDL – липопротеини с висока плътност) е известен като „добър“ холестерол. HDL поема „лошия“ холестерол – LDL (липопротеини с ниска плътност) от кръвта и го предпазва от натрупване в артериите. LDL холестеролът е известен като лош холестерол, тъй като води до развитие и натрупване на плаки по стените на артериите. Това увеличава шансовете за сърдечносъдово заболяване.

3. Какво влияе на холестерола и как се понижава?

Консумацията на храни като червено месо, пълномаслени млечни продукти и яйчни жълтъци може да повиши нивата на холестерола. Наднорменото тегло може да доведе до повишаване на лошия и намаляване на добрия холестерол. Също така, след като жените през менопаузата, нивата на лошия холестерол обикновено се повишават.

Един от най – ефективните начини за сваляне на нежелания холестерол е с диета. Препоръчва се консумация на храни с по-малко мазнини, наситени мазнини и холестерол.

Практически препоръки:

  • Сваляйте кожата и мазнините от месото, птиците и рибата.
  • Яжте храни, които са били варени, печени, печени или задушени, вместо пържени.
  • Яжте много плодове и зеленчуци всеки ден.
  • Яжте зърнени храни, хляб, ориз и макаронени изделия от пълнозърнести храни, като например пълнозърнест хляб или спагети.
  • Всеки ден правете поне 30 минути умерени до интензивни физически упражнения.
  • Отслабнете, ако сте с наднормено тегло.
  • Спрете да пушите.
  • Вземайте лекарствата си за холестерол

4. Медикаменти за лечение на висок холестерол.

Има няколко възможности за предписване на лекарства за холестерол. Всяко от тях действа по различен начин:

Статините предотвратяват образуването на холестерол в черния дроб, което намалява количеството му в кръвта. Този клас медикаменти са основните за лечение на висок холестерол.

Инхибиторите на холестероловата абсорбция (езетимиб) предотвратяват абсорбирането на холестерол от червата. Това лекарство обичайно се добавя към статините ако те по себе си не дават резултат и холестеролът продължава да е висок.

Секвестрантите на жлъчната киселина могат да понижат нивата на LDL („лошия“ холестерол), като блокират жлъчната киселина в стомаха да се абсорбира в кръвта, така че черният дроб да използва холестерола от кръвта, за да произвежда повече жлъчна киселина.

Инхибиторите на PCSK9 понижават нивата на LDL, като се захващат и инактивират протеин в клетките, намиращи се в черния дроб.

Фибратите повишават нивата на HDL („добрия“ холестерол).

5. Кой специалист трябва да следи нивата на холестерола?

Има различни стойности на общия и „лошия“ холестерол, които са индивидуални за всеки човек. Тази индивидуална цел зависи от възрастта, продъдужаващите заболявания, дали пациента е имал инфаркт или инсулт (удар) преди. Обичайно специалистите кардиолози следят стойностите на холестерола и коригират лечението. Въпреки това лечението на високия холестерол може да бъде проведено и от много други специалисти включително личния лекар, ендокринолог или невролог.

Leave a Comment

Name*

Email* (never published)

Website